Van megoldás? - EXTERNÁLIÁK 2. rész
Az előző bejegyzésben írtam az externáliákról (a külső gazdasági és környezeti hatásokról) és arról a veszélyről, amit ezek jelentenek a jövő nemzedék számára. Ha még nem olvastad, kérlek, tedd meg, érdemes képben lenni ezekkel a dolgokkal.
Ha már ismered, miért olyan veszélyes az externáliák figyelmen kívül hagyása, és hogy mennyire lehetetlen előre félretenni a pénzt a gondok kezelésére, már biztosan kíváncsi vagy a megoldásra. Talán neked is van saját megoldásod, ez esetben nyugodtan oszd meg velem és a többi látogatóval a gondolataidat.
Az én véleményem az, hogy meg kell előzni a jövőbeni költségeket,
a gazdaság összeroppanását - a biodiverzitás megőrzésével.
Gondolj bele:
Ha az etruszkok, akik szűk háromezer éve feltalálták a tetőcserepet, a cserépégetés közben minden tüzelőnek kivágott fa után ültettek volna egy csemetét, nem irtottak volna ki pár száz év alatt minden létező itáliai erdőt, és nem kényszerültek volna hosszas és veszélyes kereskedelmi utakra és háborúkra. Fát ültetni sokkal olcsóbb, mint háborúzni vagy expedíciót szervezni.
Ha az ipari forradalom idején egy bizonyos összeget minden mágnás szélkerekek építésére fordított volna, nem drágult volna rendkívüli mértékben a gépek mozgatására használt szén, és az akkori cégek még ma is versenyképesek lehetnének, mi pedig nem lennénk ilyen közel a környezeti összeomláshoz.
Már 1920 óta tudjuk, hogy az externáliákat, a vállalkozások külső gazdasági (és egyben környezeti) hatásait meg kellene adóztatni, és az élhető jövőbe fektetni. Ez sajnos azonban még várat magára. Addig is, mit tehetünk? Befektetünk mi magunk. Erről írok a holnapi bejegyzésemben, ahol elolvashatod, mit tesz az Ashkatan, az én vállalkozásom az élhetőbb jövőért.